تست نوار قلب

تست نوار قلب یا الکتروگاردیوگرام یک سنجش ساده و بدون هیچگونه درد است  که فعالیتهای الکتریکی قلب شما را می سنجد.هر ضربان قلب توسط یک سیگنال الکتریکی ثبت می شود و از بالای قلب تا انتهای قلب می رود. مشکلات قلبی بر فعالیت الکتریکی تاثیر می گذارد که پزشک برای شما تست نوار قلب تجویز می کند، این علائم از قبیل:

       درد قفسه سینه

       تنفس دشوار

       احساس خستگی یا ضعف

       احساس ضربان، تند زدن یا لرزش قلی

       احساس اینکه قلب نامنظم می زند

      شنیدن صداهای غیر معمول هنگامی که پزشک به قلب شما گوش میدهد

تست نوار قلب چگونه انجام می شود؟

بعد از پوشیدن گان، یک تکنیسین 12 الی 15 الکترود نرم را آغشته به ژل کرده و به دست ها، سینه و پاهایتان متصل میکند. باید الکترودها کاملا و به درستی متصل شده باشد به این دلیل احتمال دارد در بعضی نواحی کمی از موها تراشیده شود.

هر الکترود به اندازه یک سکه است که آنها به دستگاه EKG متصل است. در زمان تست، شما باید بروی تخت دراز بکشید و در طول انجام آزمایش نباید صحبت کنید. بعد از آزمایش الکترودها برداشته و دور ریخته می شود. زمان این تست 10 دقیقه می باشد.

انواع تست نوار قلب یا الکتروگاردیوم:

در زمانیکه در حال انجام تست هستید، تصویری از فعالیت قلب شما ضبط می شود. برخی از مشکلات قلبی همیشگی نیستند و باید در این موارد تست تخصصی تر و طولانی تری انجام شود.

تست استرس:

بعضی از مشکلات قلبی فقط هنگام ورزش کردن مشخص می شود. معمولا این تست بروی تردمیل با دوچرخه ثابت انجام می شود.

تست با هولتر:

این نوع آزمایش بصورت پایش سرپایی یا ECG هم شناخته می شود.بدین صورت که فعالیت قلب شما را بصورت 24 یا 48 ساعت ضبط می کند. الکترودهایی به قفسه سینه شما متصل می شود و اطلاعات بروی مانتیور قابل حمل که با باطری کار می کند ضبط می شود که می توان آن را در جیب، روی کمربند قرار دهید.

ثبت رویدادها:

علائمی که بطور مداوم اتفاق نمی افتد، نیازی به ثبت رویداد ندارد. این دستگاه شبیه به هولتر است ولی فعالیت الکتریکی قلب شما را زمانیکه علائم داشته باشد ضبط می کند. برخی از این دستگاهها با شناسایی اولین رویداد بطور خودکار فعال می شود و برخی دیگر باید در زمان وقوع دکمه ای را فشار دهیم. شما می توانید این طلاعات ثبت شده را با استفاده از خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

آماده شدن برای تست قلب

قبل از انجام تست، از نوشیدن آب سرد و یا انجام ورزش پرهیز کنید. نوشیدن آب سرد و یا فعالیت ورزشی می تواند بروی ضربان قلب شما تاثیر بگذارد و نتایج تست را تحت تاثیر قرار دهد.

گرفتن KEG چه خطراتی دارد؟

بسیار ناچیز است.در بعضی از افراد ممکن است چار حمله قلبی شوند. اما این اتفاق مربوط به انجام خود ورزش است نه KEG. انجام تست نوار قلب کاملا ایمن بوده و هیچ الکتریسیته ای از خود ساطع نمی کند.

تفسیر نتایج تست نوار قلب

این تست می تواند به پزشک متخصص کمک کند که مشکل شما را تشخیص می دهد:

  • قلب شما بیش از حد سریع یا بیش از کند و یا نامنظم می زند.
  • شما در حال حمله قلبی هستید یا قبلا دچار شده اید.
  • شما دارای مشکلاتی از قبیل بزرگ شدن قلب ، کمبود جریان خون و یا مشکلات مادرزادی هستید.
  • دریچه قلب شما مشکل دارد.
  • شما دچار گرفتگی عروق شده اید.

برای انجام تست نوار قلب در مرکز و یا در منزل جهت اعزام نیرو با شماره های مرکز تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

#تست نوار قلب

#نوار قلب در منزل